XVI Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego MSG

Gimnazjum Nr 2 w Mrągowie ul. Kopernika 2a 2014-07-06/2014-07-06
P'15
Andrzej Gula

2014-07-06 16:23
XVI Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego MSG


Komunikat sędziego
Zawodnicy powinni zapoznać sięz nowymi Przepisami Gry FIDE obowiązującymiod 1.07.2014r
Szczególnie zwracam uwagę na Aneks A. SZACHY SZYBKIE
oraz Aneks G. Szybki Finisz
W turnieju z wyborów wykluczających się będą obowiązywały:
w aneksie A punkt A.4; w aneksie G punkt G.5 (tradycyjny szybki finisz)
punkt A.4:
We wszystkich innych sytuacjach, należy stosować następujące przepisy:
a. W momencie, gdy obaj zawodnicy zakończyli po dziesięć (10) posunięć:
    (1) nie można dokonać żadnej korekty nieprawidłowego ustawienia wskazówek zegara, z wyjątkiem sytuacji, w których zostałby naruszony harmonogram turnieju.
    (2) żadne reklamacje dotyczące nieprawidłowego ustawienia bierek na szachownicy czy samego ułożenia szachownicy nie mogą być uwzględnione. W przypadku, gdy król znajduje się na niewłaściwym polu (np. zamieniono pozycje króla i hetmana), to wykonanie roszady nie jest w tej partii dozwolone. W przypadku niewłaściwego ustawienia wieży, roszada z tą wieżą nie jest dozwolona.

b. Nieprawidłowe posunięcie jest zakończone z chwilą uruchomienia zegara przeciwnika. Jeżeli sędzia zauważy tę nieprawidłowość, to powinien natychmiast przerwać partię i zaliczyć porażkę zawodnikowi, pod warunkiem, że jego przeciwnik nie wykonał jeszcze następnego posunięcia.
Jeżeli sędzia nie interweniuje, przeciwnik ma prawo do żądania przyznania mu zwycięstwa, pod warunkiem, że nie wykonał jeszcze swojego posunięcia. Jednakże partia kończy się remisem, jeżeli powstała pozycja, w której przeciwnik nie może zamatować jego króla za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć. Jeżeli przeciwnik nie reklamuje nieprawidłowości, a arbiter nie interweniuje, nieprawidłowe posunięcie jest ważne i partia powinna być kontynuowana. Po wykonaniu przez przeciwnika następnego posunięcia, nieprawidłowe posunięcie nie może być poprawione, chyba, że uzgodnili to obaj grający bez interwencji sędziego.

c. Aby zgłosić żądanie wygrania przez czas. zawodnik zgłaszający musi zatrzymać zegar i powiadomić sędziego. Uznanie zgłoszenie zwycięstwa wymaga, aby po zatrzymaniu zegarów chorągiewka sygnalizacyjna reklamującego była uniesiona, a jego przeciwnika opadnięta. Jednakże partia kończy się remisem, jeżeli powstała pozycja, w której reklamujący nie może zamatować króla przeciwnika za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć.

d. Jeżeli sędzia zobaczy, że oba króle są szachowane albo pionek stoi na polu promocji, to powinien zaczekać z podjęciem decyzji do czasu zakończenia następnego posunięcia. Jeżeli po wykonaniu następnego posunięcia nadal pozycja jest nieprawidłowa, to powinien zadeklarować remis w tej partii.


2014-07-06
2014-07-06
Gimnazjum Nr 2 w Mrągowie ul. Kopernika 2a
P'15
Andrzej Gula
M K S Mrągowia
- Mrągowskie Stowarzyszenie Gospodarcze
- Zespół Szkół Nr 1 w Mrągowie
9
9


37
2
25
3
1759


HGMGMWGMIMWIMFMWFMCMWCM
3
mk++k+kI++I+I


1
1

4
18
II+IIIIIIVVbk

11


481112

ChessArbiter Pro 2010 (v.5.38.0) © A.Curyło

http://www.chessarbiter.com/
Andrzej Gula
'